-25% Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü

Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü

  • 18,00 TL
  • 13,50 TL
  • Vergiler Hariç: 13,50 TL

Popüler kültür tek bir oy’a bile gerek duymadan yüzyılın en önemli devrimini gerçekleştirmiştir. Asıl kültürleri ve medeniyetleri perdelerken, Batı merkezli tek kültür, tek dünya ve tek uygarlık yaklaşımı ile dünyayı duvarsız hapishaneye dönüştürmeyi de hâlâ sürdürüyor. Kitle kültürünün oyuncağı olan çocuğun eleştirel açıdan doğru şifreleri bulması mümkün müdür? Yeni çocukluğu besleyen popüler kültürler birörnek çocukluğun dinamo görevini nasıl yerine getiriyor? Bu yapay uygarlığın maskesini çocukların fark etmesi niçin imkânsızdır? Tüketilen çocukluk nasıl sömürgeleşiyor? Modern çocukluk niçin maskeli bir çocukluktur? Çizgi romanlar romantik çocukluğun sineması mıydı? Çizgi filmlerin masalın yerini tutmadığını çocuğa nasıl anlatmalıyız? Reklâmların markalı çocukluğu cilalaması ne anlama geliyor? Çocukluğun tekrar kazanılması mümkün olabilir mi? Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü’nde, modern çocuk kültürü sarmalının çocuk merkezli eleştirisi yer alıyor.


Bugünün dünya çocukları çocuk modernleşmesi kuşatması altındadır. Bu sanal kuşatma aynı zamanda dünya çocuk gerçeğine dönüşmüştür. Batı’nın ürettiği çocuk modernleşmesiyle hem dünya çocukları      sömürgeleştiriyor, hem de çocuk ve çocukluk tükeniyor. Bu yüzden çocuk modernleşmesi çocukların aklını ve yüzünü Batı medeniyetine çeviren maskeli bir çocukluk anlayışıdır.


Mustafa Ruhi Şirin, çocuk modernleşmesi ve medyayı merkeze alarak Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü’nde, çocuk ve yeni çocukluğu yorumluyor.


Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2016
Sayfa 160
Dil Türkçe
Ölçü 13,50 / 21,00 cm
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: kusatilmis cocuklugun oykusu, 9789753554015, iz yayincilik, aile - cocuk, psikoloji