-25% Selçuklular ve Haçlılar | Seljuks and Crusaders | I-III Cilt | e-kitap

Selçuklular ve Haçlılar | Seljuks and Crusaders | I-III Cilt | e-kitap

  • 150,00 TL
  • 112,50 TL
  • Vergiler Hariç: 95,34 TL

Haçlı seferlerinin birinci sebebi Selçukluların Malazgirt’te Bizans’ın yenmesi, kısa süre sonra da Bütün Anadolu topraklarının Türklerin eline geçerek, İznik Merkezli bri devletin kurulması ve Boğazın doğu yakasına kadar gelmeleri; Bütün Hristiyan dünyada panik yaratamış ve Haçlı seferlerini tetiklemiştir. Haçlıların birinci hedefi Selçuklu Türkleri idi. Nitekim Anadolu’da, Suriye’de, Filistin’de ve Akadeniz’de iki asır sürecek olan Haçlıların karşısına da çıkan Selçuklu devletinin Sultanları, Komutanları, emirleri ve askerleri idi. Ama her nedense şimdiye kadar Haçlı tarih yazıcılığında “Selçuklular” adı neredeyse görünmez. Daha çok Selahattin Eyyubi isimi öne çıkar. Haçlı seferlerine komuta eden bütün haçlı komutanlarının ve kahramanlarının isimleri Avrupa’da en çok bilinen ve hatırlanan isimler iken; bu tarafa gelindiğinde Ne Kılıçarslanlar, Haçlı komutanlarını esir alan Danişmend Gazi, ne bir ömür Haçlılar ile mücade eden Sultan Mes’ud ve Suriye ve Filistin’de haçlılara karşı savaşarak ömür tüketmiş yüzlerce Selçuklu komutanının adı çok az kimse tarafından bilir.

Üç cilt halinde 39 makaleden ve 1200 sahifeden oluşan bu kitap Haçlı seferleri tarihinde gerçek tarihi aktörleri gündeme getirerek, iki asırlık haçlı tarihinin çok az bilinen olaylarını, gölgede kalmış yada şimdiye değin çok az temas edilmiş tematik konularını ve isimlerini yeniden ele alan bir edisyondur.  Aynı zaman kitap, Haçlı seferleri neticesinde Anadolu Selçuklularının başkentlerini İznik’ten Konya’ya taşımalarından dolayı, Konya’nın başkent oluşunun anısına armağan edilmiştir.    

 
The first reason of the Crusades was the defeat of Byzantium in Manzikert by the Seljuks. After a short while, all Anatolian lands were captured by the Turks, and Iznik became the capital of the Anatolian Seljuks. They came to the east side of the Bosphorus and set up their tents. This situation caused panic throughout the Christian world and triggered the Crusades. The first target of the Crusaders was the Seljuk Turks. As a matter of fact, the Seljuk Sultans, their commanders, orders and soldiers, who stood against the Crusaders for two centuries in Anatolia, Syria, Palestine and Akadeniz. But for some reason, the name "Seljuks" is almost invisible in the Crusader historiography; the name Selahattin Eyyubi stands out more. While the names of all the crusader commanders and heroes who commanded the crusades are the most known and remembered names in Europe; When it comes to this side, neither the Kılıçarslanlar, the Danişmend Gazi, who captured the Crusader commanders, nor the names of Sultan Mes'ud, who fought the Crusaders for a lifetime, nor the hundreds of Seljuk commanders who spent their lives fighting against the crusaders in Syria and Palestine are known. 

Consisting of 39 articles and 1200 pages in three volumes, this book is an edition that brings to the agenda real historical actors in the history of the Crusades, revisiting the little-known events of the history of the two centuries of the crusades, the thematic issues that have been overshadowed or have been touched up until now, and their names. At the same time, the book was given as a gift in memory of Konya's being the capital, as the Anatolian Seljuks moved their capital from Iznik to Konya as a result of the Crusades      

Kitap Özellikleri
Editör Mustafa Demirci
Basım Tarihi 2020
Sayfa 1216
Ölçü 16,5x23,5cm

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: selcuklular ve haclilar seljuk and crusaders i-iii cilt e-kitap, 9786051965598, cizgi kitabevi, tarih