-20% Üçüncü Kültür

Üçüncü Kültür

  • 22,22 TL
  • 17,78 TL
  • Vergiler Hariç: 17,78 TL

C. P. Snow’un İki Kültür kitabında bir tarafta yazınsal aydınlar, diğer tarafta bi­lim insanlarından oluşan iki kültür tanımlanmıştı. Bunun ötesine geçen Üçüncü Kültür yeni bir harekettir. Üçüncü kültür, iki kültürün arasındaki boşluğu dol­durmaya adaydır. Günümüzde bilimsel kültür artık toplum yaşamının aynlmaz bir parçasıdır. Nasıl ki klasikleri okumak kültür atmosferimizin vazgeçilmez bir bileşeniyse, Hubble’ın, Einstein’ın, Darwin’in eserleri de öyledir. www.edge.org etrafında toplanan Edge düşünürlerine göre aydının toplum­daki rolü iletişimi de içerir.


Aydınlar sadece bir şeyler bilen kişiler değil, farklı görüşleri sentezleyen ve nesillerinin düşüncelerini şekillendiren insanlardır. Üçüncü Kültür yazarlarının hedefinde bu sentezlerini halka aktarmak da var­dır; onlar yeni kamu aydınlarıdır. Günümüzde artık entelektüeller kaos ku­ramından, fizikten, moleküler biyolojiden, yapay zekadan, yapay yaşamdan, nöral ağlardan, büyük patlamadan, evrenin kaderinden, süper sicimlerden, biyoçeşitlilikten, nanoteknolojiden, insan genomundan, sıçramak evrimden, bulanık mantıktan, Gaia hipotezinden, sanal gerçeklikten vb habersiz kal­ma lüksüne sahip değildir. Bunlar, gezegendeki herkesin hayatını etkileyecek konular. Bu konulardan habersiz kalan aydınlar topluma bir şey aktaramaz, fikir üretemez.


“Bilim insanları ve akademisyenlerin özgün fikirlerini diğer alanlardaki kişilerce oku­nan kitaplarla iletmeleri fikrini takdir ediyorum.”


- Richard Dawkin"


“Çift Sarmal’dan sonra bilim üzerine yazılmış en önemli kitap.”


- Robert Matthews, New Scientist

Kitap Özellikleri
ÇevirenYelda Türedi
Basım Tarihi2015
Sayfa400
DilTürkçe
Ölçü13.5x21
Kağıt2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: ucuncu kultur, 9786051710211, alfa yayinlari, bilim