-25% Isauria Yolu | Tuz Yolu / Via Sebasta Yürüyüş Yolları

Isauria Yolu | Tuz Yolu / Via Sebasta Yürüyüş Yolları

  • 800,00 TL
  • 600,00 TL
  • Vergiler Hariç: 600,00 TL

Mehmet Gültekin'in bu kitabı Anadolu arkeolojisine sunduğu katkılar kadar Türkçe arkeoloji metinleri oluşturmak yönünden de önemlidir. Binlerce yıl önce bu topraklarda yaşamış bir halkın "ayak izleri"nden hareket eden Gültekin, bu durumu arı, duru ve özgün Türkçesiyle ne güzel yazmış! Tuz gölünden Akdeniz'e uzanan bu kara ve deniz göçebesi halkın ilginç yol ve yaşam öyküsünü bir Türk dili uzmanının kaleminden okumak keyifli bir tarih yolculuğu. Anadolu'nun Vikingleri sayılabilecek Isaurialıları keşfettiren bu kitabı öneriyor, yazarını kutluyorum.

Prof. Dr. Ali AKAR


Mehmet Gültekin Isauria Yolu güzergahını fiili olarak belirleyerek, bu güzergahta kendisini takip edecek çağdaş insanlara, geçmişi yaşamayı ve kendisini çeşitli bilgilerle donatmayı vaad ediyor. Ayrıca elinizdeki kitapta da Isauria Yolu güzergahını bizzat yürümeye imkan bulamayanlar ve yürüyüşü gerçekleştirmeden önce okuyacaklar için,  cümlelerden oluşan satırlar, şemalar ve fotoğraflar aracılığıyla yansıttıkları ile kafalarının içinde bir yolculuğa çıkmalarını sağlıyor. Bu kitabı okuduğunuzda, kutsal saydıklar dağları ve yolları meskun tutmuş uzak ve yakın atalarımız ve bugünkü Türkmen-Yörükler gibi Isaurialıların da kutsal ve güvenli saydıkları dağlarda ve Isauria Yolunda, insanlık serüvenlerinin bir kesitini okuyacak ve hatta o yol üzerinde dolaşıp yaşadığınızı hissedeceksiniz.

Prof. Dr. Yasar ÇORUHLU


"Kaç kez gidip döndüğüm Altaylar'da bir kamdan öğrenmiştim: "Bilmek isteyen yola çıkar." Mehmet Gültekin'in kitabı, okura bu çağrıyı yapıyor. Pisidia, Iconium, Pamphylia ve Cilicia  arasındaki o yörede, bize Isauria’nın yollarını adım adım adımlatıyor. Isaurialılar, Konya’nın güneyinde, Torosların bağrında Bozkır adlı ilçeyi kendilerine başkent yaptılar. Bizim bin yıldır kese kese bitiremediğimiz sedir ormanlarını kendi çağlarında gözleri gibi korudular. Likya ile Karya’nın yaşadığı tarihlerde onlar da burada yaşıyordu. Onların öyküsünü, ayak izlerini anlatıyor kitap. Bir yol kitabı, geçmişin ülkesine giden yollar kitabı."

Özcan YÜKSEK (Yazar - Magma Dergisi)


Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2024
Sayfa 368
Dil Türkçe
Ölçü 11,5x21cm
Kağıt Kuşe Kağıt - Renkli

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: isauria yolu tuz yolu via sebasta yuruyus yollari, 9786259466606, tebesir yayinlari, gezi