Sosyal Mesafe Döneminde Din

Sosyal Mesafe Döneminde Din

  • 210,00 TL
  • Vergiler Hariç: 210,00 TL

2019 yılının son aylarında Çin'in Vuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) hastalığının küresel bir salgın halini almasıyla bütün ülkelerde olağanüstü durumlar yaşanmış ve hala yaşanmaya da devam etmektedir.

"Sosyal mesafe" kavramının ön plana çıktığı bu süreç bireylerin gündelik hayatını doğrudan etkilemiş, insanların davranış kalıpları, ilişki biçimleri, ibadet alışkanlıkları ve düşünce yapıları bu dönemde kendine has olarak şekillenmiştir. Dolayısıyla bu günler, özel olarak ele alınıp incelenmesi gereken tarihi günlerdir.

Ülkemizde de ilk koronavirüs vak'asına rastlanmasının hemen ardından, yetkililer tarafından tedbir amaçlı bazı kararlar alındı ve hızla hayata geçirildi. Bu kararlardan birisi de Diyanet İşleri Başkanlığının, cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesi idi. İlk kısıtlamaların olduğu süre zarfında vakit namazları, cuma namazları, Ramazan ayında kılınan teravih namazları hatta Ramazan Bayramı namazı bile camilerde kılınamadı.

Bu çalışma, ilk kısıtlamaların yaşandığı dönemi içine almakta, din ve toplum bağlamında öne çıkan camiler, din görevlileri, dini gruplar, yaşlılar gibi bazı konu başlıklarına odaklanarak dönemin fotoğrafını ortaya koymaktadır.

Kitap Özellikleri
Editör Hilmi Türkyılmaz
Basım Tarihi 2021
Sayfa 280
Dil Türkçe
Ölçü 13,5x21,5cm
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: sosyal mesafe doneminde din, 9786051966076, din sosyolojisi, sosyoloji