Yeni Ürün -25% 19. Yüzyıl Konya’sında Tasavvuf

19. Yüzyıl Konya’sında Tasavvuf

  • 180,00 TL
  • 135,00 TL
  • Vergiler Hariç: 135,00 TL

Bir hâl ilmi olan Tasavvuf, Allah’ın insanlara göndermiş olduğu Kur’an-ı Kerim ve Hz. Muhammed’in (sas) sünnet-i seniyyesinden kaynaklanan, insanın dünya hayatında olgunlaşmasını ve ahlakî olarak yücelmesini gaye edinen bir ilimdir. Tarikat ise, Allah’a ulaştıran yoldur. Tekke ve zâviyeler de, tasavvufî eğitimin gerçekleştirildiği yerlerdir.


Tarihi süreçte, tarikatların oluşmasıyla birlikte yayılmaya başlayan Tasavvuf, Anadolu topraklarında da yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Tarikatlar, Anadolu’nun İslamlaşmasında önemli bir rol üstlenmişlerdir. Anadolu’nun önemli kültür merkezlerinden olan Konya ise, Anadolu Selçuklu Devleti ve Karamanoğullarının başkenti olması münâsebetiyle, İslam dünyasının önemli mutasavvıflarını kendine çekmiş, onlar için bir barınak olmuş ve Konya’da onlar için tekke ve zâviyeler inşa edilmiştir. Mutasavvıflar da, bu kurulan tekke ve zaviyeler sayesinde Konya’da oldukça etkili olmuşlardır. XVIII. yüzyılda medreselerin kurulmasında öncü olan mutasavvıflar, tekke ve medresede yürüttükleri faâliyetlerle etkinliklerini XIX. yüzyıla kadar taşımış ve devam ettirmişlerdir.


Elinizdeki bu eserde, XIX. yüzyıl Konya’sındaki tasavvufa dair incelemeler yapılmış ve söz konusu dönemin tasavvufi açıdan anlaşılmasına katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.

Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2024
Sayfa 144
Dil Türkçe
Ölçü 13,5 x 21,5 cm
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: 19. yuzyil konya’sinda tasavvuf, 9786253962753, cizgi kitabevi, arastirma-inceleme