-25% Yörük Kültürü ve Zanaatları

Yörük Kültürü ve Zanaatları

  • 180,00 TL
  • 135,00 TL
  • Vergiler Hariç: 135,00 TL

Türkiye’de Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri adlı kitap çalışmasından sonra bir nevi devamı/tamamlayıcısı niteliğinde olan bu eserde/kitapta devecilik kültürün kaybolmamasını, belki de kültürel bir miras olarak kalıcı hale gelip devam etmesini sağlayacak olan geleneksel devecilik kültürünün el zanaatları incelenip ele alınmaya çalışılmaktadır.

Geleneksel Yörük yaşamında önemli bir yere sahip olan deve sayesinde Yörükler, taşımacılık faaliyetlerinin yanı sıra yaz ve kış göçlerini de gerçekleştiriyorlardı. Bu doğrultuda eskiden Yörüklerin hayatında merkezi bir konumda olan devenin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik açıdan özel bir yeri olmuştur. Teknolojik imkânların ilerlemesi ile taşımacılıkta ve göç yollarında yaygın olarak motorlu araçların kullanılması sağlanmıştır. Bu durum gün geçtikçe Yörüklerin yerleşik hayatı tercih etmelerine, bir anlamda göç yollarında Yörüklerin simgesi olan develerin sayılarının azalmasına Yörük yaşamının içinden yavaş yavaş çıkmasına yol açmıştır. Her ne kadar mevcut durum böyle görünüyor olsa da Yörük kültürü ve gelenekleri modern bir şekle bürünüp dönüşerek devecilik ve deve güreşleri üzerinden varlığını sürdürmeye devam etmektedir.  

Her toplum kültüründen kaynaklı olarak kendinde var olan örfleri, adetleri, gelenekleri, inançları, sanatları veya zanaatları sürdürmek ve yaşatmak ister. Atalardan miras kalan bu geleneksel değerlerin gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılarak günümüzü anlamada ve değerlendirmede, geleceğe yön vermede oldukça hayati bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda kitabımızda geleneksel el sanatları ve zanaatlarında deve ve deveciliğin izleri ele alınmaya çalışılmaktadır. 

Kitap Özellikleri
Editör Devrim Ertürk - Süleyman Şanlı
Basım Tarihi 2018
Sayfa 192
Dil Türkçe
Ölçü 15,5x23
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: yoruk kulturu ve zanaatlari, 978605196223, cizgi kitabevi, arastirma-inceleme, sosyoloji