-25% Dış Ticarette Güncel Tartışmalar (Türkiye Üzerine Bir İnceleme)

Dış Ticarette Güncel Tartışmalar (Türkiye Üzerine Bir İnceleme)

  • 185,00 TL
  • 138,75 TL
  • Vergiler Hariç: 138,75 TL

Hiçbir ekonominin kendi kendine toplumun tüm ihtiyaçlarını karşılaması günümüz dünyasında mümkün gözükmemektedir. Bu durumda esas olan ihtiyaçların karşılıklı karşılanmasına yönelik ülke avantajlarının kullanılmasıdır. Ancak yurtiçi ticarete göre uluslararası ticaret çok daha karmaşık bir yapı olarak kendini göstermektedir. Bir malın üretiminden nihai tüketiciye ulaşana kadar olan sürecin her bir aşaması farklı bir bilim alanı olarak gelişim göstermektedir.

Bu mecburiyetin yanında yüzyıllardır devam eden ülkeler arasındaki ticaretin serbest mi korumacı mı olması gerektiği tartışmalarının altında yatan teorik görüş serbest ticaret yanlıları için uluslararası uzmanlaşma ve iş bölümü ile kaynakların daha verimli kullanılacak olmasıdır. Üretimin artması ve üretilen malların ülkeler arasında serbest değişimi, ticaret yapan ülkelerin yararına olacağı savunulurken, korumacı dış ticaret politikalarında ülkelerin çok farklı beklentileri söz konusu olsa da özünde ülke refahından ziyade güvenliğinin asıl mesele olması baskın görüştür.

Günümüz Dünyasının tek değişmeyen gerçeği değişime rağmen, küreselleşmede her yeni güne başka bir zirve ile başlayan Dünyanın ekonomik sorunları da ortak hale gelmektedir. Elinizdeki kitap, fakültelerin Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümlerinde Güncel Ekonomik Sorunlar, Dış Ticarette Güncel Konular, Uluslararası Ticarette Güncel Problemler vb. başlıklarla okutulan derslerinin bir dönemlik ders içeriği olabilecek şekilde hem Türkiye ekonomisi özelinde hem Küresel ekonominin ortak hale getirdiği sorunları hem ticaret, hem pazarlama hem de lojistik bağlamında 10 farklı bölüm ile ele almıştır.

Her bir bölümü özel olarak belirlenen konulardan en güncel olanlarını kapsamaktadır. Öncelikle Türkiye ekonomisinin hem dış ticaret gelişimi hem son 40 yılı ile KOBİ'lerin uluslararası piyasalarda karşılaştığı engellerden, son endüstri 
devrimine, uluslararası ticaretteki pazarlama sorunlarından, E-ticaretteki gelişmelere, tedarik zinciri ve küresel ticaret savaşlarının Türkiye ekonomisine etkileri ele alınan konulardandır. Alana katkı yapması dileğiyle.

Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2022
Sayfa 208
Dil Türkçe
Ölçü 16,5x24cm
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: dis ticarette guncel tartismalar turkiye uzerine bir inceleme, 9786051967998, cizgi kitabevi, arastirma-inceleme