-25% Alman Yahudilerinin Amerika’daki Tarihi

Alman Yahudilerinin Amerika’daki Tarihi

  • 120,00 TL
  • 90,00 TL
  • Vergiler Hariç: 90,00 TL

19. yüzyılda binlerce Alman Yahudi’sinin Amerika’ya gelmiş olması bu dönemin, Amerikan Yahudi tarihinde “Alman Dönemi” olarak isimlendirilmesine neden olmuştur.  Ayrıca, 1933 yılı ila 1941 yılları arasında da Nazi Almanya’sından binlerce Alman Yahudi mülteci Amerika’ya gelmiştir. 

Alman Yahudileri genellikle iyi eğitimli ve Alman kültürü ile yakın bağlara sahiptiler. Örneğin çoğunlukla İbranice veya Yidiş yerine Almanca konuşmayı tercih ediyorlardı. Bir başka ifade ile ruh olarak kendilerini “Alman” hissediyorlardı (bu ancak birkaç nesil sürmüştür). Diğer taraftan da aktif olarak Amerikan kültürel hayatına katılım ve uyum sağlıyorlardı. Alman Yahudilerinin bu özelliği onların ileride, “Alman Yahudi Göçmenler” olmaktan çıkaracak ve liberal-Protestan Hristiyan bir ülkenin “Amerikan Yahudileri” olmalarına sebebiyet verecektir. Onların Amerikan kültürüne bu yaklaşım ve uyumları asimilasyon tehlikesini de beraberinde getirmiştir. 

Alman Yahudileri Amerika’da, gelenekleri, eğitim seviyeleri ve kültürel ideallerine uygun olarak ülkenin en önemli Yahudi kurumlarını inşa etmişler ve gelecekteki iki yüz yıl içinde “Amerikalı bir Yahudi” olmanın gerektirdiği tüm altyapının temellerini oluşturmuşlardır. 

Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2024
Sayfa 102
Dil Türkçe
Ölçü 13,5x21,5cm
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: alman yahudilerinin amerika’daki tarihi, 9786253962692, cizgi kitabevi, tarih