-25% Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Araştırmaları 1

Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Araştırmaları 1

  • 345,00 TL
  • 258,75 TL
  • Vergiler Hariç: 258,75 TL

Türkiye Cumhuriyeti'nin hangi şartlarda kurulduğu kuruluş felsefesinin dayandığı temel değerler tabii olarak Cumhuriyet dönemi eğitim sistemimizde yeni nesle verilmesi gereken tarih eğitimi alanı olarak yerini almış bulunmaktadır. Bu yüzden gerek ilk ve ortaöğretim gerekse Yüksek Öğretim 'de Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi veya Türkiye Cumhuriyeti Tarihi disiplinleri zaman içerisinde gittikçe gelişti. Ama şu da bir gerçek idi ki bu gelişmeler yalnızca Nutuk tak olayların akışı ile sınırlı kaldı. Belki bir iki çalışma hariç İnkılap Tarihi hakkında yapılan yayınlar ve özellikle ders kitapları kronoloji konu akışı ve yorum bakımından Nutuk ekseninde hepsi birbirinin şu veya bu şekilde tekrarından öteye gidemedi.
Halbu ki sözkonusu tarih diliminin fevkalade spesifik ciddi araştırmalara ihtiyacı bulunmaktadır. Yani bir taraftan şark meselesine karşı Anadolu'da bir millet olarak var olma mücadelesinin verildiği Balkan savaşlarından Milli Mücadele'ye kadar 10 yıllık savaş dönemiyle bir taraftan da Cumhuriyetin doğuş sancılarının yaşandığı siyasi gelişmelerle alakalı olarak özellikle ATAŞE Arşivi Cumhurbaşkanlığı Arşivi Başbakanlık Osmanlı ve Cumhuriyet Arşivleri ve diğer kurum arşivleri ile dönemin basını ve o dönemi yaşayanların hatıralarında Milli Mücadele ve Cumhuriyet tarihimize ışık tutacak bilgi belge ve olaylar bizi beklemektedir. İdeolojiden sıyrılmış bir şekilde tarih bilimi metodolojisi çerçevesinde yapılacak yeni araştırma ve yayınlarla şüphesiz yakın tarihimizi daha berrak daha net görebilme imkanına sahip olacağız.
Bu düşüncelerden hareketle elinizdeki bu çalışmada Prof. Dr. Nuri Köstüklü'nün son 25 yıldaki araştırmalarından Atatürk ve T.C. Tarihi ile ilgili ve tamamına yakını orijinal ve araştırma ürünü olan bildirileri veya yayınlanmış ve yayınlanmamış makalelerinden bazıları bir araya getirilmiş bulunmaktadır. Yakın Türk tarihine değişik açılardan ışık tutabilecek müstakil araştırmalardan oluşan bu çalışmalar genellikle Milli Mücadele bu mücadelede şimdiye kadar bilinmeyen mahalli bazı gelişmeler İstiklal Savaşının henüz fark edilmeyen kaynakları Türk dış politikasıyla ilgili yeni bazı tespitler ve Atatürk konularında toplanmaktadır.

Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2014
Sayfa 387
Dil Türkçe
Ölçü 16,5x24
Kağıt 2. Hamur
Baskı Sayısı 4. Baskı

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: Tarih, Siyaset