-25% Sosyal Zaman ve Din | Sosyal Zaman Anlayışları ile Dindarlık İlişkisi Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme

Sosyal Zaman ve Din | Sosyal Zaman Anlayışları ile Dindarlık İlişkisi Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme

  • 180,00 TL
  • 135,00 TL
  • Vergiler Hariç: 135,00 TL

"Zaman", insanın sosyal varoluş ve etkileşimini belirleyen temel bir kategoridir. Zamansal algı ve pratiklerin gündelik hayat dünyasında, insanın kendisi ve çevresiyle ilişki kurmasını temin eden bir iletişim kodu olduğu görülür. Ancak insan ve toplum hayatındaki bu belirleyici önemine rağmen, sosyal bilimlerde zaman olgusunun yeterince incelendiğini söylemek güçtür. Bu çalışma 'zaman' konusunu düşünsel ve tarihsel arka planıyla birlikte sosyolojik boyutta incelemeyi amaçlamıştır. Sosyal zaman pratiklerinin dindarlıkla etkileşimi, çalışmanın ana temasını teşkil etmiştir. Zira kültürel unsurlarla birlikte sosyal zamanın özellikle dini inançlar ve pratiklerle içli dışlı olduğu anlaşılmaktadır. 

Eserde sosyal zamanla ilgili anlayış, tasavvur ve pratiklerin Türk kültür ve toplum yapısındaki yansımaları tarihsel bir süreklilik çizgisinde ortaya konmuştur. Farklı toplum yapılarını karakterize eden sosyal zaman örüntüleriyle, değişme süreçlerini temsil eden zamansal pratikler disiplinlerarası bir yaklaşım içerisinde ele alınmaya çalışılmıştır. Bir semboller sistemi olarak zamanın sosyal eylemleri mümkün kılan yapısı kuramsal boyutta değerlendirilmiş, ancak onun sosyokültürel değişmeyle ilişkisi göz ardı edilmemiştir.

Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2010
Sayfa 270
Dil Türkçe
Ölçü 13,5x21,5
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: sosyal zaman ve din sosyal zaman anlayislari ile dindarlik iliskisi uzerine sosyolojik bir inceleme, 9786055999964, cizgi kitabevi, sosyoloji