-25% Zorunlu Göç, Göçebelik ve Kentte Tutunma Tarzları | Batman Pazaryeri Mahallesi Örneği

Zorunlu Göç, Göçebelik ve Kentte Tutunma Tarzları | Batman Pazaryeri Mahallesi Örneği

  • 150,00 TL
  • 112,50 TL
  • Vergiler Hariç: 112,50 TL

Tarih boyunca insanlar çeşitli nedenlerle göç etmiş veya göç etmeye maruz bırakılmıştır. Göçebeler gibi toplumsal örgütlenmeler ise mevsimsel göç hareketliliği yaşam tarzı haline getirmiştir. Yılın belli mevsimsel dönemlere ayrıldığı, her etabında çeşitli etkinlikler gerçekleştiren göçebeler için coğrafya ve iklim hayati önem taşımaktadır. Yüzyıllar boyunca yaylak ve kışlaklar arasında zorlu geçen göç hareketliliği ve coğrafya-iklim koşulların zorluğunun yanı sıra yaşam alanlarında meydana gelen kalkınma projeleri, çatışmalar ve doğal felaketler gibi faktörler nedeniyle bu yaşam tarzı kesintiye uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde göçebe toplumsal formunu sürdürmeye çalışan bu topluluklar, 1990'larda yaşanan çatışmalar nedeniyle yerinden olmuş, çeşitli kentlere göç etmek zorunda bırakılmışlardır. Hazırlanan bu kitap, Batman Pazaryeri Mahallesi'nin kurulmasına neden olan göçebe göçlerinin onlar adına süreçte yaşanan toplumsal değişimler incelemeye çalışmıştır. Ani gerçekleşen zorunlu göçle birlikte yerleşilen Pazaryeri Mahallesi'nde göçebe ailelerin kent mekânına, ekonomisine ve kültürel-toplumsal yaşamına eklemlenme, tutunma tarzlarını konu edinmiştir.


Kitap Özellikleri
Basım Tarihi 2020
Sayfa 200
Dil Türkçe
Ölçü 13,5x21,cm
Kağıt 2. Hamur

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: zorunlu goc, gocebelik ve kentte tutunma tarzlari batman pazaryeri mahallesi ornegi, 9786051964355, cizgi kitabevi, sosyoloji